Úvodní stránka:
Úvodní stránka
Pasivní a nízkoenargetické domy
Stavíme domy na klíč.
Výhody dřevostavby
Dřevostavby šetrné k životnímu prostředí
Moderní, správně navržené a realizované konstrukce a stavby na bázi dřeva mají řadu předností, zejména v oblasti zatížení životního prostředí při jejich výstavbě, užívání, ale i při jejich likvidaci. Jelikož jsou dřevostavby lehčí, stačí úspornější (méně masivní) základová konstrukce. Také můžeme zohlednit úsporu zastavěné plochy, která při tl. stěny 255 mm činí 10% oproti zděné stavbě.
Stavby ze dřeva, úspora za vytápění
Náklady na vytápění rodinných domků a ostatních staveb z moderních konstrukcí na bázi dřeva s dostatečnou tloušťkou tepelné izolace jsou podle zkušeností uživatelů až o několik tisíc Kč měsíčně nižší než u domků z klasických silikátových materiálů. Úsporou nákladů na provoz staveb na bázi dřeva se vytváří pro investora příznivé ekonomické podmínky pro splácení úvěru nebo hypotéky.
suchý proces výstavby - možnost stavět ve kterémkoliv ročním období,
*
rychlost výstavby - během 4 - 6 měsíců bydlíte "ve svém",
*
více prostoru - při stejné zastavěné ploše máte více vnitřního prostoru,
*
minimalizované možnosti vzniku zdravotních onemocnění - vhodné např. pro alergiky,
Dlouhá životnost
Důkazem dlouhé životnosti domů ze dřeva jsou dodnes zachovalé dřevěné, roubené domy, hrázděné konstrukce. Některé pocházejí dokonce ze 14. století. Dřevěné rámy těchto domů jsou stále ve výborném stavu. Nebo Benátky - celé město stojí na dřevěných pilířích, a to už přes 800 let!
Nízkoenergetický dům
Takto může být označen dům, který má nižší spotřebu tepla na vytápění než předepisuje legislativa. Nízkoenergetický dům znamená, že je úsporný v množství energie potřebné k vytápění a užívání budovy. Základem takového domu je architektonický návrh a stavebně-technické řešení. Nejdůležitějšími částmi přispívající k úspoře energií jsou obvodový plášť budovy, okna a střecha. Je to vlastně obálka domu. Kvalitní tepelná izolace této obálky umožňuje nejdostupnější cestu k úsporám, dalšími složkami jsou solární kolektory, tepelná čerpadla a pod.
Pasivní domy
V případě pasívního domu roční tepelná spotřeba je maximálně 5 – 15 kWh/m2.rok, to odpovídá výkonu 10 W/ m2. Když vezmeme v úvahu všechny zdroje tepelné energie používaných v domě (vytápění, ohřev teplé vody, elektrické spotřebiče), Pasívní domy potřebují pro stěny u = 0,15 W/ m2K, pro okna požaduje 0,80 ( W/m2.K). Spotřeba tepelné energie v budově je součet tepelných ztrát obvodového pláště, tepelných ztrát z větrání a odpočtem tepelných zisků (ohřátí povrchů slunečním zářením, tepelným vyzařováním osob, elektrických spotřebičů a dalších). V pasivních domech se nízká tepelná spotřeba dosáhne, kvalitním dispozičním a objemovým řešení domu (architektonický návrh), budova by měla mít při svém objemu co nejmenší povrch, nasměrování budovy k optimálnímu využití sluneční energie, prosklené plochy na jih, kvalitní tepelnou izolací, optimálním zasklením, (převážně trojsklo), vysokou vzduchotěsností, kontrolovaným přivětráváním a odvětráváním se zpětným získáváním tepla, pomocí rekuperačního výměníku, využitím sluneční energie, tepla lidského těla a elektrických spotřebičů.
Ekonomika provozu domu
Základní podmínkou úsporného provozu je přiměřená velikost. Každý čtvereční metr užitné plochy navíc přináší náklady ve vytápění v řádech několika stokorun ročně. Nejlevnější cestou k úsporám je vždy dobrá tepelná izolace.
Zastoupení dřevostaveb u nás a ve světě (přibližný podíl na nové výstavbě)
Česko 1 %
Německo 7 %
spolková země Bavorsko 30 %
Anglie, Rakousko, Švýcarsko 10 %
Skotsko 50 %
USA 70 %
Skandinávské země 80 %